• https://api.whatsapp.com/send?phone=+905317354898
  • https://www.twitter.com/@hateksantarim
  • https://www.instagram.com/hateksantarim.ilaclama

KIRMIZI ÖRÜMCEK

KIRMIZI ÖRÜMCEKLER (AKARLAR)


Tanımı, yaşayışı ve zarar şekli:

Kırmızı örümcekler elma, armut, ayva, şeftali kiraz, vişne erik ve kayısı gibi yumuşak ve sert çekirdekli meyve ağaçlarında zarar yaparlar. Bulundukları ağaçlarda yaprakların bitki öz suyunu emerek zararlı olurlar. Bunun sonucunda yapraklarda önce beyaz, sonra sarı kahverengi lekeler meydana gelir. Daha sonra bu lekeler birleşerek yaprağın kuruyup dökülmesine, dolayısıyla önemli derecede ürün kaybına neden olur.

Kırmızı örümcekler çıplak gözle zor görülecek kadar küçüktürler. Şekilleri yumurta veya armut biçimindedir. Çoğunun üst tarafı kabarıktır, bazılarının düzdür. Deride değişik şekil ve büyüklükte tüyler, kıllar ve dikenler vardır. Yumurtadan çıkan larva 3 çift, nimf ve erginler 4 çift bacaklıdır. 

Akdiken akarı (Tetranychus viennensis Zacher) ; Dişileri oval şekilli, kırmızı renkli ve tombuldur. Yapraklarda çok kesif ağ örerler. Kışı döllenmiş dişi halinde, ağaçların kabuk altlarında, yarık ve çatlaklarda döllenmiş dişi halinde geçirirler. Bir dişi 60-120 yumurta bırakabilir. Yumurtalar 5-7 gün içinde açılır. Yılda 9-10 döl verirler. 

İki noktalı kırmızı örümcek:

(Tetranychus urticae Koch.) ; rengi yeşilimsi sarı veya kahverengimsi yeşildir.Vücudun ortasına yakın mesafede iki tarafta siyah büyük
birer benek bulunur. Yapraklarda çok yoğun ağ örer. Ergin dişiler beslendikleri yaprakların alt yüzüne tek tek veya kümeler halinde olmak üzere 100-200 yumurta bırakırlar. Yılda 10-21 döl verirler.

Avrupa kırmızı örümceği:

(Panonychus ulmi Koch.) ; Ergin dişileri koyu kırmızı renkli yuvarlakça dolgun
vücutludur. Bu kırmızı örümcek ağ yapmaz . Kışı yumurta halinde ağaçların dallarında geçirir, ilkbaharda nisan başından itibaren yumurtadan çıkan larvalar taze sürgünlere saldırır. Larvaların ergin oluşu ilkbaharda 28 günde, yazın 15 günde olmaktadır. Yılda 8-9 döl verirler.Meyve kahverengi akarı (Bryobia rubrioculus Scheut.) ; erginleri kırmızı, kahverengi ve yeşil karışımı renktedir. Üstten bakıldığında üstü düz ve karın kısmı şişkindir. Sırtta belirli bir çizgi bulunur.
Vücut kılları yaprak şeklindedir. Erginleri 1 ve 2 yıllık dallar üzerinde daha çok bulunur ve yapraklarda ağ yapmazlar. Kışı yumurta halinde geçirir, kış yumurtaları hava koşullarına göre mart sonu ve nisan ayının ilk günlerinden itibaren açılmaya başlar. Yılda 3-4 döl verir.

Yassı akar ( Cenopalpus pulcher C.- F.) ; ergin dişilerinin vücudu oval ve yassı
yapılı, kiremit veya daha koyu kırmızı renktedir. Vücuda üstten bakıldığında sırtında yatay olarak vücudu ikiye bölen belirgin bir çizgi görülür. Sırttaki kıllar kısa ve diken gibidir. Yapraklarda çok az ağ örerler. Bu akar, kışı döllenmiş dişi olarak meyve ağaçlarının 2-3 yıllık dallarının çiçek buketi, odun veya meyve gözleri etrafında, tomurcukların arasında veya üzerinde geçirir. Erginler nisan ayı ortasından sonra yumurta bırakmaya başlar. Yumurtalar mayıs ayı sona ve haziran ayının ilk haftasından itibaren açılmaya başlar. Yılda 4-5 döl verirler.İlaçlı Mücadele Zamanı :

Akarlara karşı kış mücadelesi önerilmemektedir. Ancak kabuklu bitlerin bulunduğu meyve bahçelerinde yapılacak kış mücadelesi, kırmızı örümceklerin
yoğunluğunu düşürür. Mayıs ayından itibaren 100 yaprakta periyodik olarak yapılacak sayımlarda akar sayısının yaprak başına ortalama 3-5 bireyi geçmesi durumunda ilaçlama gerekir.

KULLANILABİLECEK İLAÇLARVE DOZU :

Etkili Madde Dozu (100 lt suya/ilaç)
Kükürt,80 WP 400 gr
Bromopropylate 500 g/l 100 ml.
Flubenzimine 50 WP 75 gr.
Phosomet % 50 WP 120 gr.
Formothion 336 g/l 150 ml.
Triazophos 420 g/l 100 ml.
Bifenthrin 100 g/l 50 ml.