• https://api.whatsapp.com/send?phone=+905317354898
  • https://www.twitter.com/@hateksantarim
  • https://www.instagram.com/hateksantarim.ilaclama

ELMA KARALEKESİ

ELMA KARALEKESİ  (VENTURİA İNAEQUALİS

Hastalığın iki yaşam döngüsü bulunmaktadır: bunlardan biri sonbaharda yere dökülen ölü yapraklarla başlar, diğeri de canlı dokularda sürmektedir.

İlk enfeksiyon 8-15 gün sonra yaprağın her iki yüzeyinde yeşil renkte kadifemsi lekeler halinde görülür. Yağışla birlikte, su damlalarıyla diğer yaprak ve meyvelere taşınarak ikincil enfeksiyonlar oluşur. Bu enfeksiyonlar yağışlı geçen aylar boyunca devam eder. Hastalık etmeni kışı sonbaharda yere dökülen lekeli yapraklarda geçirir.

Hastalığın belirtileri ağacın yaprak, meyve ve sürgünlerinde görülür. Başlangıçta yağlı görünüştedir, daha sonra zeytin yeşili renginin alır, sonra da kahverengileşir. Lekeler kadifemsi yapıdadır ve zamanla lekeli kısımdaki doku ölür, üzerinde yırtılmalar olur. Ağır enfekteli yapraklar sararır ve erken dökülür.

Meyvedeki lekeler başlangıçta yeşilimtırak olup zamanla kahverengine dönüşür. Erken dönemdeki enfeksiyonlarda çatlama ve meyvede şekil bozuklukları meydana gelir. Hastalık nedeniyle oluşan ürün kaybı ortalama %20-45 oranındadır. Hastalık yurdumuzda elma yetiştirilen tüm bölgelerde yaygın olarak görülür. Hastalığın konukçusu elmadır.
KİMYASAL MÜCADELE önerileri için bizimle iletişime geçiniz.